Další krok v podnikání? Automatizace firmy ušetří starosti i čas

29/11/2021 Katerina K

V článku Koala42 a vývoj aplikace jsme probrali pěkně popořádku, jak pod našima rukama ve spolupráci s klienty vznikají webové nebo mobilní aplikace. Teď je načase zavřít učebnici a ukázat si, jak naše teorie vypadají v praxi.

CTO Koaly Filip Molčík v roce 2017 navázal spolupráci s Qapline, českým expertem na logistiku kamionové přepravy, který potřeboval navrhnout  interní systém pro správu objednávek a propojování zákazníků s přepravci nebo se sklady zboží. Co byla na začátku taková lepší excelovská tabulka, se za 4 roky rozvinulo v robustní ERP (enterprise resource planning) systém a ambice se teď upírají k umělé inteligenci.

Hlavní poslání Qapline

Byznys firmy Qapline si člověk může představit jako takový Uber pro nákladní přepravu. Kmenový tým tvoří dispečeři, kteří komunikují se sítí nasmlouvaných řidičů a domlouvají co nejefektivnější přepravu zboží, ať už jde o jednotlivé palety, nebo celé kamiony. Snaží se využít každý centimetr volného místa v nákladním prostoru na kilometry, které řidič musí tak jako tak na svých trasách absolvovat.

Pokud kamion veze zakázku do Německa a měl by se vracet zpátky do Čech nevyužitý, naplánuje mu Qapline dokládku. Je to doslova win-win situace – zákazník dostane zboží z místa A na místo B za příznivou cenu a kamion nejede zbytečně prázdný.

Co měla nová aplikace umět?

Qapline měl na svůj nový interní systém několik důležitých požadavků. Potřebovali, aby fungoval v reálném čase spolehlivě a bez zádrhelů, tedy aby byl pro dispečery naprosto intuitivní. Dále šlo o automatizaci kroků během zadávání poptávky a během fakturace, aby se maximálně šetřil čas. Nakonec chtěl Qapline do systému napojit databázi, aby mohl algoritmus systému pro jednotlivé zakázky navrhovat ideální propojení s přepravcem.

Automatizované objednávky šetří čas

Aplikace, kterou jsme pro Qapline vyvinuli, funguje následovně:

Dispečerovi přijde telefonicky nebo přes e-mail poptávka, kterou do systému zadá pomocí „+“. Pokud systém zákazníka zná, našeptá většinu polí sám a pomůže poptávku rychle vyplnit.

Zadá, na jakých adresách proběhne nakládka a vykládka zboží, a systém automaticky v okruhu 40–60 km hledá vhodného dopravce.

Nastaví náklad – jeho hmotnost, celkové rozměry a charakteristiku (např. že se jedná o nebezpečné zboží).

Poptávka se vyexportuje a pošle dopravcům, které systém nabídl, respektive jejich dispečerům. Po odsouhlasení zákazník dostává potvrzenou objednávku s fakturovanou cenou. Podle profilu dopravce se nastaví i jazyk exportované objednávky a faktury, aby byly anglicky, německy nebo polsky – jak je potřeba.

Nejnovější přírůstek do sady funkcí je právě automatická fakturace, která je propojená s účetním softwarem POHODA. Tým Qapline nemusí plýtvat časem na manuální zadávání čísel do databáze, na ruční sčítání a odčítání. Místo toho se může věnovat obchodu, hledání nových dopravců a potřebám konkrétní zakázky.

Na čem se dá výhledově pracovat?

V nejbližší budoucnosti nás čeká vylepšit napojení na systém POHODA, aby byla všechna data na jednom místě a žádné procesy nemusely probíhat bokem v excelových tabulkách. Aby bylo možné počítat cashflow, zobrazovat přehledné grafy s trendy – a nakonec aby třeba nutnost používat POHODu zanikla úplně.

Nabízel by se i vývoj mobilní aplikace, ale zrovna pro Qapline to právě teď není aktuální. Dopravci a řidiči-živnostníci jsou zatím zvyklí dostávat objednávku psaným emailem a pokyny ve formátu PDF. Až bude zákazník ale připravený na změnu, tak pro nás nebude problém novou platformu doplnit.

S klientem se od sebe vzájemně učíme

V logistice jsme samozřejmě byli úplní nováčci, takže bylo potřeba, abychom otevřeli hlavy a nechali se vzdělat. Do Qapline jsme se šli podívat, nechali si vysvětlit procesy a vlastnoručně si zkusili odbavit dopravu. Během toho jsme přemýšleli, jak potřeby Qapline skloubit s tím, co víme o uživatelské zkušenosti a o tom, jak lidé reagují na různé typy rozhraní.

První MVP (minimal viable product) před lety obsahoval to nejzákladnější, co zjednodušovalo dispečerům práci. Od té doby jsme hodně pokročili, protože jsme díky agilnímu vývoji mohli operativně reagovat na vývoj technologií.

V případě Qapline se povedlo optimalizovat přechod na Google cloud platformu. Použili jsme Kubernetes a nastavili jsme, aby se server vypnul v 5 hodin odpoledne, když dispečeři přestanou být v aplikaci aktivní. Server díky tomu neběží naprázdno a šetří se energie a peníze.

Potřebuje i vaše firma interní systém, který chytře automatizuje procesy a šetří čas? Dejte nám vědět! Budeme o vás pečovat stejně svědomitě jako o Qapline.

Řídíme se heslem „když můžu, pomůžu“

Přesun serveru do Google cloudu nebyl od začátku hotová věc. Naše rady často nefungují hned. V případě Qapline jsme navrhovali: převeďte aplikaci do Googlu, abyste nemuseli platit 50 tisíc měsíčně za údržbu místního serveru. Google je dnes záruka, jistota, zabezpečení.

Přeci jen, argumentovali jsme, spediční služba musí fungovat spolehlivě. Každý výpadek může způsobit obrovské potíže. Stačí jeden nešikovný úklid v datovém centru, vytažený kabel – server se odpojí, procesy stojí a škoda se dá měřit v řádu stovek tisíc. Na podobné hrozby se snažíme myslet a upozorňovat. V případě Qapline jsme nakonec krok tímto směrem udělali.

Technologie nejsou jediná oblast, ve které se snažíme klientovi dobře poradit, když nás napadají praktická řešení do budoucna. Protože sami těžíme ze zkušeností s prací v metropoli, můžeme pomoci našim klientům z menších měst i co se týče financování, networkingu, sociálních sítí a podobně. Věříme v solidaritu a výměnu zkušeností. Když se bude dařit jim, bude se dařit i nám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.