8 rad a tipů pro začínající podnikatele od Štěpána Malého z firmy Antonie Emma

10/11/2020 Katerina K

Společnost TOP Clerks pomáhá od roku 2015 firmám zefektivnit jejich účetnictví pomocí aplikace, která celý tento proces převádí do digitální podoby.

Jaroslav Kokoruďa, majitel firmy, má svou vizi do budoucna, která spočívá ve vytvoření franšízy, která bude poskytovat tyto účetní služby a zároveň vytvoří společný prostor pro růst firmám v oboru. Přečtěte si následující řádky, na kterých najdete 8 otázek a odpovědí, které vám přiblíží firmu TOP Clerks a digitální účetnictví obecně.

Prosím představte ve stručnosti TOP Clerks …

Společnost TOP Clerks byla založená v roce 2015. Hlavním cílem byl vývoj vlastní aplikace na ulehčení práce s účetními doklady. V roce 2018 se k tomu záměru přidalo úsilí vybudovat franšizový model poskytování účetních služeb.

This is custom heading elementJaké konkrétní kroky offline účetnictví jste se svým produktem převedli do onlinu?

Hlavní úsilí jsme věnovali převodu offline dokladu v papírové formě do online v digitálni podobě. Samotný převod není složitý, stačí na to skener a v dnešní době již většina firem zasílá doklady v elektronické formě. Úsilí jsme museli věnovat hlavně tomu, aby se účetní s elektronickými doklady pohodlně pracovalo. V naší společnosti je důležité i to, aby jsme práci na zaučtování byli schopní efektívně rozdělit mezi junior a senior účetní.

Jakou vidíte výhodu pro firmy, pokud půjdou cestou externího účetnictví namísto interního?

Největší výhodu vidím v pojištění. Interní účetní se nemůže pojistit za chyby způsobené chybným účtováním. Další výhody vidím v odbornosti, zastupitelnosti a nákladech. 

Kde se v člověku vezme touha zlepšovat právě obor účetnictví? Plyne tahle ambice ze špatných zkušeností?

Vyrůstal jsem v malé rodinné firmě. Můžu říct, že ta ambice ve mně byla již v dětství. Před 9 lety jsem začal podnikat a přemýšlel jsem, jak by se dala práce zefektivnit. Sám jsem začal účtovat a podnětem pro vlastni aplikaci byla potřeba rozdělit práci na rutinou – jak dostat doklady do účetního programu a odbornou – náhledem na doklad je zaúčtovat.

Jaká je v tomto oboru vlastně konkurence?

Obecně je známo, že účetních je nedostatek. Konkurence v online účetnictví přibývá a většinu firem se snahou o digitalizaci účetnictví znám. V poslední době dokonce narážím na firmy, které mají stejný záměr a každá vyvíjí vlastní aplikaci. Společným úsilím by dosáhly víc. V digitalizaci je poptávka od účetních velká, a proto mám v tomto směru myšlenku lidi propojit prostřednictvím asociace.

TOP Clerks aplikace
Jakou má podle Vás TOP Clerks konkurenční výhodu?

Nemyslím, že jsme jediní, ale výhodu považuji to, že hledáme nové možnosti, kam se účetní služby pomoci digitalizace mohou ubírat. Nevím o nikom, kdo by pracoval s konceptem franšízingu, jak ho máme navržený my.

Co Vás za svou kariéru ve vašem oboru nejvíce překvapilo?

Před dvěma týdny jsem odevzdával závěrečnou práci na manažerském studiu. Tomu předcházelo studium různých zdrojů o digitalizaci. Překvapilo mě hodně to, že myšlenky, které se teprve teď začínají aplikovat byly popsané před 10 lety.  Dalším překvapením byly výsledky dotazníku, který jsem pro účely práce rozeslal účetním a vyhodnocoval. Chybí větší informovanost o možnostech využití moderních technologií v účetnictví.

Pokud byste měl dát budoucím podnikatelům nějakou radu, co by to bylo?

Hledejte si účetní, které budete rozumět a ona Vám. Pro úspěšné budování firmy Vám nestačí mít jen správně zaučtováno.

Proto pracujeme na modelu účetních služeb, kde franšízant se má stát parťákem pro podnikatele a poradcem ve financích. A určitě chci povzbudit budoucí podnikatele, pro inovativní produkty a služby je místo na trhu a digitální transformace nás teprve čeká.

Děkujeme za rozhovor, přejeme, ať se v podnikání daří i nadále. 


Rozhovory s inspirativními osobnostmi z našeho pracovního prostředí jsme začali psát teprve nedávno, pokud si chcete přečíst další, zkuste rozhovor s otcem a synem z firmy Qapline: „Věřte svým schopnostem a nápadům“ říká Jindřich Machan ze společnosti QapLine.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.