Z kurýra majitelem tří úspěšných firem

01/02/2023 Katerina K

Václav Tomanec je mladý podnikatel, který má za sebou již ve svých 25 letech zkušenosti, které nemá leckterý čtyřicátník. Kariéru odstartoval studiem univerzity v Británii, na které si přivydělával mimo jiné jako kurýr UberEats.

V krátkém čase se pak vypracoval na majitele tří úspěšných firem. Marketingová agentura BullAds nastavuje strategie kanadským a americkým e-shopům. V Mindtrepreneur pomáhá Václav více než 500 podnikatelům z celého světa s nastavením mindsetu pro šťastnější a bohatší život. Posledním Václavovým projektem je Ecomtrack, který e-shopům zprostředkovává relevantní uživatelská data, aby zbytečně neutrácely za nepřesně cílené online reklamy.

Zpřísněná pravidla jako příležitost

V době covidu Vašek patřil k těm, které náhlá karanténa úplně neochromila. Měl rozběhnuté už dvě firmy, které dokázal řídit v remote módu. Po dvou a půl letech ale jeho marketingové agentuře cestu zkřížil Update iOS 14, který drasticky omezil možnost sledovat preference a chování uživatelů při nákupu. Všichni majitelé Apple zařízení totiž dostali na výběr, jestli si přejí být sledovaní, nebo ne.

Z výzkumu vyšlo, že 96% lidi se z trackování odhlásilo. V Česku šlo o 2 miliony lidí.

To znamená, že začala chybět data od 96% uživatelů aplikací a klienti začali utrácet peníze za reklamu, o které najednou ani nevěděli, jestli funguje. E-shopy najednou neměly jak poznat, jestli jejich kampaně opravdu fungují – jestli by do nich měly dát víc peněz, nebo naopak míň.

Vaškův podnikatelský šestý smysl mu napovídal, že tohle by mohla být trefa do černého, a začal s týmem hledat způsob, jak data získat zpátky. Zanedlouho ten způsob opravdu našel a řešení nazval „Ecomtrack“.

Ecomtrack vrací e-shopům data z online reklam

Kdokoli, kdo dělá reklamu, potřebuje přesná data, aby mohl dělat přesná rozhodnutí a nevyhazoval peníze oknem.

„Důvod, proč Apple update vydal, byl pochopitelný. Soukromí uživatelů potřebovalo lépe chránit. Facebook jejich data přeprodával a používal k remarketingu, což se Apple nelíbilo. Pro e-shopy tím ale vznikl velký problém, ještě umocněný tím, že Facebook úspěšnost reklam špatně páruje obrovsky líně a nepřesně,” vysvětluje Vašek.

Ecomtrack sleduje velké množství parametrů, ale z pohledu vyhodnocování reklam je pár čísel, která jsou extrémně důležitá. Jedno z nich je návratnost – pokud klient investoval 500 Kč do reklamy, kolik potom přinesla v nákupech? Vašek se chtěl zaměřit i na „click through rate“, tedy kolik lidí ze sta, co reklamu vidělo, na ni reálně kliklo a přešlo na web. Čím je toto číslo vyšší, tím větší je jistota, že se lidem reklama líbí a že tedy cílí na ten správný typ publika.

„Vytvořili jsme svůj vlastní kód, který integrujeme do našich zákaznických e-shopů, a to nám dává možnost u každé TikTok, Facebook nebo Google reklamy dohledat, odkud uživatel přišel a že si třeba za posledních sedm dní nakoupil. Všechna data anonymizujeme a nepoužíváme je k jiným účelům – díky tomu neporušujeme Apple pravidla ani zákony na ochranu soukromí.“

Vývoj řešení začal u zákazníka

Ideální zákazník Ecomtracku je kdokoli, kdo prodává zboží přes internet – ať už se jedná o elektroniku, oblečení, nebo jídlo – a oslovuje zákazníky pomocí placené reklamy na Google, Facebooku a TikToku. Druhou skupinou jsou pak agentury s více klienty, které se stejně jako Ecomtrack zaměřují na tyto tři platformy.

Ještě před začátkem vývoje nového nástroje Vašek zjišťoval, jaké ukazatele jsou pro zkušené marketéry důležité a co potřebují vidět na svých dashboardech. Také se ptal, jaká řešení používali předtím a co se jim na nich nelíbilo. Často vycházelo, že řešení byla moc komplikovaná, což potom u Ecomtracku vedlo k velkému důrazu na jednoduchost. Druhý požadavek byla přesnost. Při vývoji byly celé dva měsíce věnované čistě jen testování a ověřování toho, jestli to, co z Ecomtracku vychází, jsou přesná data.

“S Koalou se spolupracovalo parádně. Ať už to byly týdenní hovory, kde jsem věděl přesně, co se s aplikací děje a kam se vyvíjí, nebo i možnost vidět přesně na čem se pracuje v ClickUpu. Jelikož pracuju, většinou se zahraničními firmami, občasné večeře se zakladateli Koaly byly taky parádní.”

Díky tomu, že Ecomtrack řeší univerzální palčivý problém, je digitální a dá se nasadit během pár kliknutí, snadno se prodává do celého světa.

V zemích jako např. USA jsou lidé více draví, takže nechtějí ztrácet dny nebo týdny zvažováním, jestli to má smysl. Když jim to aspoň trochu smysl dává, jdou do toho. V Česku to někdy trvá týden, dva, tři, než se vůbec někam dostaneme. Možná také díky negativním zkušenostem z minulosti jsou zde lidé více opatrní. Ve světě je tedy mnohem jednodušší se prosadit, ale nevýhoda samozřejmě je zase větší konkurence.“

Jak začít podnikat a neleknout se toho

To, že projekt Ecomtrack na začátku existoval jen na papíře a dnes ho používá víc než stovka e-shopů po celém světě, je výsledek, který by si přálo mnoho začínajících podnikatelů. Cesta k takovému úspěchu přitom může být dlouhá, ale ne nutně složitá. Slovy Vaška:

„Nejdůležitější je mít nějakou vizi. Hodně lidí buď žádnou vizi nemá, nebo si jde za tím, co vypadá cool na Instagramu – nové Porsche, exotická dovolená atd. Podle mě je hrozně důležité na začátku si sednout a uvědomit si, co bych vlastně chtěl. Když neznám destinaci, těžko budu vědět, kudy mám jít.

Dál bych určitě poradil udělat každý den malý krůček k tomu, aby se ta vize proměnila v realitu. Mně se lidi ze začátku smáli, ale svoji agenturu jsem dostal na milionovou firmu, i když jsem pracoval 3-4 hodiny denně. Fígl byl v tom, že jsem pracoval souvisle bez vynechávek, takže se to za pár měsíců naskládalo do viditelného výsledku.

A třetí je prostě nebát se. Spousta lidí má spoustu strachů. Například strach z NE nebo ze ztráty peněz. Potom si ale člověk uvědomí, že život je taková hra a měl by ji hrát, aby nepřišel o ty nejlepší zážitky a zkušenosti.“

Líbil se vám článek? Rozhovory s dalšími spokojenými klienty KOALA42 najdete u nás na blogu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.