Z kurýra majitelem tří úspěšných firem

Václav Tomanec je mladý podnikatel, který má za sebou již ve svých 25 letech zkušenosti, které nemá leckterý čtyřicátník. Kariéru odstartoval studiem univerzity v Británii, na které si přivydělával mimo jiné jako kurýr UberEats.
V krátkém čase se pak vypracoval na majitele tří úspěšných firem. Marketingová agentura BullAds nastavuje strategie kanadským a americkým e-shopům. V Mindtrepreneur pomáhá Václav více než 500 podnikatelům z celého světa s nastavením mindsetu pro šťastnější a bohatší život. Posledním Václavovým projektem je Ecomtrack, který e-shopům zprostředkovává relevantní uživatelská data, aby zbytečně neutrácely za nepřesně cílené online reklamy.
Zpřísněná pravidla jako příležitost
V době covidu Vašek patřil k těm, které náhlá karanténa úplně neochromila. Měl rozběhnuté už dvě firmy, které dokázal řídit v remote módu. Po dvou a půl letech ale jeho marketingové agentuře cestu zkřížil Update iOS 14, který drasticky omezil možnost sledovat preference a chování uživatelů při nákupu. Všichni majitelé Apple zařízení totiž dostali na výběr, jestli si přejí být sledovaní, nebo ne.
Z výzkumu vyšlo, že 96% lidi se z trackování odhlásilo. V Česku šlo o 2 miliony lidí.
To znamená, že začala chybět data od 96% uživatelů aplikací a klienti začali utrácet peníze za reklamu, o které najednou ani nevěděli, jestli funguje. E-shopy najednou neměly jak poznat, jestli jejich kampaně opravdu fungují – jestli by do nich měly dát víc peněz, nebo naopak míň.
Vaškův podnikatelský šestý smysl mu napovídal, že tohle by mohla být trefa do černého, a začal s týmem hledat způsob, jak data získat zpátky. Zanedlouho ten způsob opravdu našel a řešení nazval „Ecomtrack“.
Ecomtrack vrací e-shopům data z online reklam
Kdokoli, kdo dělá reklamu, potřebuje přesná data, aby mohl dělat přesná rozhodnutí a nevyhazoval peníze oknem.
„Důvod, proč Apple update vydal, byl pochopitelný. Soukromí uživatelů potřebovalo lépe chránit. Facebook jejich data přeprodával a používal k remarketingu, což se Apple nelíbilo. Pro e-shopy tím ale vznikl velký problém, ještě umocněný tím, že Facebook úspěšnost reklam špatně páruje obrovsky líně a nepřesně,” vysvětluje Vašek.
Ecomtrack sleduje velké množství parametrů, ale z pohledu vyhodnocování reklam je pár čísel, která jsou extrémně důležitá. Jedno z nich je návratnost – pokud klient investoval 500 Kč do reklamy, kolik potom přinesla v nákupech? Vašek se chtěl zaměřit i na „click through rate“, tedy kolik lidí ze sta, co reklamu vidělo, na ni reálně kliklo a přešlo na web. Čím je toto číslo vyšší, tím větší je jistota, že se lidem reklama líbí a že tedy cílí na ten správný typ publika.
„Vytvořili jsme svůj vlastní kód, který integrujeme do našich zákaznických e-shopů, a to nám dává možnost u každé TikTok, Facebook nebo Google reklamy dohledat, odkud uživatel přišel a že si třeba za posledních sedm dní nakoupil. Všechna data anonymizujeme a nepoužíváme je k jiným účelům – díky tomu neporušujeme Apple pravidla ani zákony na ochranu soukromí.“

Vývoj řešení začal u zákazníka
Ideální zákazník Ecomtracku je kdokoli, kdo prodává zboží přes internet – ať už se jedná o elektroniku, oblečení, nebo jídlo – a oslovuje zákazníky pomocí placené reklamy na Google, Facebooku a TikToku. Druhou skupinou jsou pak agentury s více klienty, které se stejně jako Ecomtrack zaměřují na tyto tři platformy.
Ještě před začátkem vývoje nového nástroje Vašek zjišťoval, jaké ukazatele jsou pro zkušené marketéry důležité a co potřebují vidět na svých dashboardech. Také se ptal, jaká řešení používali předtím a co se jim na nich nelíbilo. Často vycházelo, že řešení byla moc komplikovaná, což potom u Ecomtracku vedlo k velkému důrazu na jednoduchost. Druhý požadavek byla přesnost. Při vývoji byly celé dva měsíce věnované čistě jen testování a ověřování toho, jestli to, co z Ecomtracku vychází, jsou přesná data.
“S Koalou se spolupracovalo parádně. Ať už to byly týdenní hovory, kde jsem věděl přesně, co se s aplikací děje a kam se vyvíjí, nebo i možnost vidět přesně na čem se pracuje v ClickUpu. Jelikož pracuju, většinou se zahraničními firmami, občasné večeře se zakladateli Koaly byly taky parádní.”
Díky tomu, že Ecomtrack řeší univerzální palčivý problém, je digitální a dá se nasadit během pár kliknutí, snadno se prodává do celého světa.
„V zemích jako např. USA jsou lidé více draví, takže nechtějí ztrácet dny nebo týdny zvažováním, jestli to má smysl. Když jim to aspoň trochu smysl dává, jdou do toho. V Česku to někdy trvá týden, dva, tři, než se vůbec někam dostaneme. Možná také díky negativním zkušenostem z minulosti jsou zde lidé více opatrní. Ve světě je tedy mnohem jednodušší se prosadit, ale nevýhoda samozřejmě je zase větší konkurence.“
Jak začít podnikat a neleknout se toho
To, že projekt Ecomtrack na začátku existoval jen na papíře a dnes ho používá víc než stovka e-shopů po celém světě, je výsledek, který by si přálo mnoho začínajících podnikatelů. Cesta k takovému úspěchu přitom může být dlouhá, ale ne nutně složitá. Slovy Vaška:
„Nejdůležitější je mít nějakou vizi. Hodně lidí buď žádnou vizi nemá, nebo si jde za tím, co vypadá cool na Instagramu – nové Porsche, exotická dovolená atd. Podle mě je hrozně důležité na začátku si sednout a uvědomit si, co bych vlastně chtěl. Když neznám destinaci, těžko budu vědět, kudy mám jít.
Dál bych určitě poradil udělat každý den malý krůček k tomu, aby se ta vize proměnila v realitu. Mně se lidi ze začátku smáli, ale svoji agenturu jsem dostal na milionovou firmu, i když jsem pracoval 3-4 hodiny denně. Fígl byl v tom, že jsem pracoval souvisle bez vynechávek, takže se to za pár měsíců naskládalo do viditelného výsledku.
A třetí je prostě nebát se. Spousta lidí má spoustu strachů. Například strach z NE nebo ze ztráty peněz. Potom si ale člověk uvědomí, že život je taková hra a měl by ji hrát, aby nepřišel o ty nejlepší zážitky a zkušenosti.“
Líbil se vám článek? Rozhovory s dalšími spokojenými klienty KOALA42 najdete u nás na blogu.