fbpx

Instagram vysvětluje jak funguje jejich algoritmus

Uživatelé Instagramu neviděli 70% příspěvků a 50% příspěvků od jejich přátel až do července 2016, kdy byl spuštěn nechronologický řazený feed. I přes nevůli uživatelů s touto změnou, dnes údajně 800+ milionů uživatelů vidí 90% příspěvků od svých přátel.

Až doposud Instagram nikdy nevysvětlil jak jejich algoritmus přesně funguje. To se však změnilo přednáškou produktového ředitele Juliana Gutmna.

Julian Gutman vysvětluje jak funguje algoritmus Instagramu v kancelářích v San Farnciscu

Kritéria hodnocení příspěvků

Instagram bere v potaz tři hlavní faktory, které mají největší váhu v řazení příspěvků.

Jsou to tyto faktory:

 • Zájem — Algoritmus určuje jak moc vás jednotlivé příspěvek budou zajímat. Toto dělá na základě srovnávání podobných příspěvků z minulosti. Využívá k tomu meření vašich interakcí s danou fotkou, případně videi. Co je opravdu zajímavé, Instagram dokáže rozpoznat visuální obsah příspěvku, využívá k tomu stále se rozvíjejícíc nástroje pro rozpoznávání obrazu.
 • Načasování — Instagram bere také vpotas kdy byl příspěvek publikován. Mnoho uživatelů si totiž stěžovalo, že vidí příliš neaktuálního obsahu, což instagram v nedávném updatu upravil.
 • Vztah — A poslední hlavní faktor je váš vztah s autorem příspěvku. Založený na tom, jak moc jste s ním v minulosti interagoval. Tento faktor by mohl zahrnovat bežné interakce, jako jsou komentáře, Likes, nebo také Direct zprávy a tagy (například, pokud daného člověka označujete ve svých fotkách a naopak)
Hlavní hodnotící faktory algoritmu, který využívá Instagram

Tyto faktory jsou poměrně známe a jsou velice podobné faktorům, které používá Facebook — nicméně rozpoznávání obrazu je rozhodně novinkou.

Další méně významné faktory jsou:

 • Frekvence: Jak často otevíráte aplikaci, jelikož Instagram se snaží Vám zobrazit co nejlepší obsah od Vaší poslední návětěvy.
 • Sledování: Pokud sledujete velké množství lidí, Instagram se bude snažit vybírát z širšího spektra a uvidíte méně příspěvků od konkrétních osob.
 • Používání: Jak dlouho strávíte na Instagramu během jednotlivých otevření aplikace, určuje zda se vám zobrazí “nejlepší” příspěvky hned mezi prvnímí, nebo vám Instagram namíchá obsáhleší feed.

Mýty

Tým Instagramu také během meetingu odpověděl na časté otázky a konspirační teorie, o tom jak řazení feedu funguje.

 • Instagram nezvažuje možnost nastavit si jaké řazení uživatel preferuje. Tedy chronologický, nebo nechronologický feed.
 • Instagram neskrývá obsah a Vy uvidíte veškeré příspěvky pokud budete dostatečně dlouho scrolllovat.
 • Instagram neupřednostňuje uživatele, kteří používají InstaStories, živé vysílání, nebo jíne speciální funkce.
 • Instagram nerozlišuje mezi osobními a business účty. Přepnutí by tedy nemělo mít žádný vliv.
 • “Shadowbanning” neexistuje a Instagram neskrývá obsah, který obsahuje například příliš mnoho hashtagů.

Máte pocit, že se Váš dosah snížil a je to kvůli algoritmu, který Instagram používá? Pravděpodobnější je, že s nárůstem uživatelů a jejich častějším publikováním akorát váš dosah řídne. Čas který tráví uživatele v aplikaci totiž zůstává stejný a průměrný příspěvek se tak utopí mezi ostatními.

Komentáře:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *