Jak může rozšířená realita nakopnout vaše podnikání?

08/04/2020 Katerina K

Rozšířená realita (AR – augmented reality) se ve světě vývoje i marketingu stala během posledních let doslova buzzwordem. Dnes je tento technologický fenomén dostupný prakticky každému s mobilním telefonem. A nově s rozšířenou realitou pracujeme i my v KOALA42. Tak co myslíte, mohla by trocha virtuálních kouzel posunout zkušenost vašich zákazníků na úplně novou úroveň? Vsadíme se, že ano.

Na začátek se neobejdeme bez kapky suché teorie.

Pojem rozšířená realita se používá pro přenesení obrazu libovolného fyzického předmětu do virtuální reality. Ve světě jedniček a nul pak s tímto předmětem můžete nadále libovolně manipulovat.

 

Nejen v době aktuální pandemie se něco podobného může zatraceně hodit pro potenciální zákazníky ve všech možných segmentech Vybíráte si nový nábytek a chcete vědět, jak bude vypadat u vás doma? Anebo nábytek již máte, ale hledáte vhodnou nemovitost a složité přeměřování vás už tolik neláká? Možnosti jsou prakticky neomezené.

Připojte se k velikánům jako Coca-Cola, Zara nebo IKEA

Potenciál rozšířené reality už samozřejmě objevil nejeden (nejen) internetový prodejce. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat například značky jako IKEA, Zara nebo třeba Coca-Cola. Jak funkce rozšířené reality využívají v komunikaci se svými zákazníky? Pojďme se na tyto a další příklady podívat trochu blíže.

IKEA

Švédský nábytkářský gigant byl jedním z prvních, kdo svým zákazníkům poskytnul prostředí rozšířené virtuální reality. Jak to funguje v praxi? Během nakupování na jejich e-shopu si jednoduše můžete snímat svůj interiér pomocí smartphonu a v reálném čase uvidíte, jak by ten nebo ten kus nábytku vypadal přímo ve vašem obýváku. Výhody jsou docela očividné, že?

Coca-Cola

Asi si říkáte, proč by se jednomu z největších výrobců nápojů na světě měla hodit rozšířená realita? Správný dotaz. V The Coca-Cola Company AR nevyužili pro komunikaci s koncovým zákazníkem, ale pro mezifiremní (B2B) prostředí.

Provozujete maloobchodní prodejnu potravin? Pomocí speciální aplikace si můžete nasnímat chladící box od Coca-Coly přímo do interiéru. Zbytečnost? Podle zkušeností společnosti to funguje opravdu dobře.

Představa chladícího boxu společnosti Coca-Cola v maloobchodě

– Zdroj: augment.com

Zara

Není to tak dávno, co tento módní gigant vypustil na americký trh speciální appku postavenou právě na rozšířené realitě. Technologie je propojená s vybranými butiky značky a jakmile namíříte na zdejší výkladní skříň svůj smartphone, objeví se vám na displeji modelové s vybranými kousky. Zara tak efektivně nahradila klasické figuríny, které vlastně nikomu nic moc neřeknou.

PEZ

Značka PEZ vyrábí jedny z nejznámějších bonbonů na světě. Doplňování zásobníků s motivy známých postaviček v dětství okouzlilo i nás. Dnes je ovšem dětské publikum náročnější. Díky aplikaci PEZ World ale jednoduše stačí smartphonem naskenovat unikátní kód na balíčku bonbonů a odemkne se vám přístup do série her. Jednoduché a efektivní.

 

Audi

Opravdu ve velkém stylu pojali možnosti AR v automobilce Audi. Díky jejich mobilní aplikaci si můžete výjevy z televizní reklamy přenést přímo do vašeho obýváku nebo třeba na příjezdovou cestu ke garáži. Říkáte, že jste vždycky měli problém představit si tenhle model u vás před domem?

Závěr?

Svět se zkrátka a dobře mění přímo před našima očima. A s ním i marketing a reklamní plochy. Jakmile lidem ukážete, co všechno dnešní technologie dovedou, cesta zpět bude už jen obtížná. A kdo přijde včas, ten vyhrává.

Zaujaly možnosti rozšířené reality i vás? Navštivte naši stránku koala42.com/chciAR, nebo se nám rovnou ozvěte a společně probereme, zda by podobné řešení bylo vhodné i pro váš byznys. Budeme se těšit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.